Petunya Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Petunya bakımında yeniyseniz, petunyalara nasıl bakacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Petunya bakımı aslında oldukça kolaydır. Ancak bahçe bitkisi olduğu için zor gibi görünebilir. Çok fazla çiçek çok fazla zaman diye düşündürür. Neyse ki küçük ipuçları ile her konuda zaman tasarrufu yapabiliyoruz. Örneğin; sulama için fıskiye veya püskürtücü yerine sağma hortumu kullanın ve yılda en az bir kez fosfor açısından zengin gübre ile besleyin. Bu iki ipucu ile petunyalarınızın bakımı kolaylaşır.

Petunya çiçeği özellikleri

Petunya çiçeklerini ve çiçeklerin anlamlarını çevreleyen birkaç efsane ve bilgi vardır, ancak gerçek şu ki, bu bitkiler bakımı ve büyümesi en kolay bitkiler arasındadır. Petunyalar, yaklaşık 35 türle Güney Amerika’ya özgüdür. Fransızlar onları ilk olarak 1823’te dünyanın dört bir yanındaki bahçelerle tanıştırdı ve İskoç kaşif John Tweedie daha sonra örnekleri Glasgow Botanik Bahçesi’ne getirdi.

Çiçeğin sembolik anlamı farklı kültürlere dayanmaktadır ve yüzyıllar boyunca değişmiştir. Çiçek bir zamanlar öfke ve kırgınlığı temsil ederken, bu anlam o zamandan beri değişti. Günümüzde petunyalar, dostluk ve arkadaşlığın yanı sıra başkalarıyla zaman geçirme arzusunu simgelemektedir. Hatta bazıları çiçeğin umudu temsil ettiğini iddia ediyor. Anlamı ne olursa olsun, çiçek, birine değer verdiğinizi göstermenin harika bir yoludur.

Petunya bakımı

Petunya çiçeği bakımının neler içerdiğini merak ediyorsanız, isimlerinden bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Diğer çiçeklerden farklı olarak petunyalar her zaman çiçek açmazlar. Her gün altı saat tam güneşi tercih ederler. Petunyalarınızın çiçek vermediğini fark ederseniz, onları güneşli bir alana yerleştirebilirsiniz. Toprağı nemli tutmak için bitkileri düzenli olarak suladığınızdan emin olun.

Petunyalar için dengeli bir gübre onlar için en iyisidir. Petunya bitkilerinizi her iki ila üç haftada bir gübreleyin. Ara sıra, takip eden menekşe çiçekleri için Blue Spark Cascadia gibi yayılan çeşitleri gübreleyin. Supertunia Silver, lavanta damarları ve boğazları olan bol bir gaftır. Prism Sunshine tereyağı sarısı çiçeklere sahiptir ve çoğu koşulda dayanıklıdır.

Petunya çiçekleri anlamı

Petunya çiçeği, genellikle kaplarda, asılı sepetlerde ve pencere kutularında görülen narin ama dayanıklı bir çiçektir. Yıllıktır, ancak belirli alanlarda çok yıllık olarak büyüyebilir. Bu güzel çiçek, gönderici ve alıcı arasındaki niyet ve ilişkiye bağlı olarak birçok anlam taşır. Petunyaların bazı anlamları sevgi, küskünlük ve merhameti içerirken, diğerleri daha çelişkilidir.

Petunyalar genellikle gelişmek için bol güneşe ve suya ihtiyaç duydukları açık havada büyür. Bununla birlikte, iç mekanlarda büyümeleri kolaydır ve güneşli bir pencere pervazında tutulabilirler. Sadece düzenli olarak suladığınızdan emin olun ve çok kuru veya ıslak olmasına izin vermeyin. Ayrıca petunyaları keserek ve yeniden dikerek çoğaltabilirsiniz. Güneş ışığını eşit şekilde alabilmeleri için birkaç günde bir döndürdüğünüzden emin olun.

Petunyaların daha fazla güneşe veya gölgeye ihtiyacı var mı?

Sağlıklı, güzel petunyalar yetiştirmek için bahçenizde güneşli bir yer bulmanız gerekir. Petunyaların günde en az beş saat tam güneş ışığına ihtiyacı vardır ve güneşli yerlerde daha çok çiçek açar.

Bununla birlikte, bol ışık aldıkları sürece kısmi gölgede iyi büyüyebilirler. Petunyaların ihtiyaç duydukları güneş ışığı miktarına ek olarak iyi drenaja ve hafif asitli toprağa da ihtiyaçları vardır. Bitkilerinize mümkün olan en iyi başlangıcı vermek istiyorsanız, toprağı her zaman kompost veya diğer organik maddelerle değiştirebilirsiniz.

En iyi sonuçlar için, petunyalarınızı yüksek besin içeriğine sahip olması gereken yükseltilmiş bahçe yataklarına dikin. Yaşlı inek veya tavuk gübresi, toprağa bitkilerin hızlı büyümesine yardımcı olacak besinleri ekleyecektir. Ayrıca kompost veya yaşlı hayvan gübreleri ekleyerek toprağın besin içeriğini artırabilirsiniz. Pelted tavuk gübresi, toprağı zenginleştirmenin ve petunyalarınızı üç ay boyunca beslemenin mükemmel bir yoludur.

Petunya ne kadar çiçek açar ve yaşar?

Petunya çiçeğinizin çiçek açma süresini en üst düzeye çıkarmak için onu mümkün olduğunca nemli tutun. Petunyaların büyümek için tutarlı neme ihtiyaç duyan lifli kökleri vardır. Toprak nemindeki aşırılıklar bitkinin bozulmasına neden olabilir. Soggy, taşan topraklar kökleri boğabilir ve mantar hastalıklarına neden olabilir.

Kuru toprak solmaya ve yaprak düşmesine neden olabilir. Kumlu bir yapıya sahip topraklar çabuk kurur, kil bazlı toprakların kuruması daha uzun sürer.

Bir petunyanın çiçek açmamasının en yaygın nedeni yetersiz ışıktır. Petunyalar her gün en az altı saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bitkiyi bir pencereye veya güneşli bir yere yerleştirerek ve toprağı nemli tutmak için düzenli olarak sulayarak çiçeklenme süresini kolayca uzatabilirsiniz. Bir çiçek açmayı bitirdiğinde, bitki yeni çiçek üretmeyi bırakacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*