Nergis Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Manzaranıza bir bahar dokunuşu eklemek istiyorsanız, büyüyen nergisleri düşünün. Bu bahar soğanları uzun bir güzellik geçmişine sahiptir ve bahçe merkezlerinde yaygın olarak bulunur. Nergis çiçeği bakımı ve anlamı, bu çiçeği bahçenizde yetiştirmeyi planlıyorsanız keşfetmeye değer bir konudur. Nergis bakımı, özellikleri ve anlamı ile nergis yetiştirme ve bakımı hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Nergis çiçeği özellikleri

Nergis en popüler bahar çiçekleri arasındadır ve onlardan zevk almanın en iyi yolu bakımlarını ve anlamlarını öğrenmektir. Bu renkli çiçek, Ocak’tan Mart’a kadar çiçek açan çok yıllık bir çiçektir. Altı haftaya kadar büyümeleri ve çiçek açmaları kolaydır ve ampulleri gelecek yıl için yeniden oluşturulabilir. Bir nergis dikmeyi planlıyorsanız, bunu yapmadan önce çıplak olana kadar beklediğinizden emin olun, çünkü saplardan gelen özsu diğer kesilmiş çiçeklerin ömrünü kısaltabilir.

Dikim için, ampulün derinliğinin iki katı kadar bir delik kazarak başlayın. İki inçlik bir ampul için en az üç inç derinliğe yerleştirin. Bahçe yataklarında, onları üç ila altı inç arayla dikin. Derin toprağa ihtiyaç duydukları için ekimden sonra onları iyice suladığınızdan emin olun. Drenajı ve havalandırmayı iyileştirmek için toprağınıza çekilmiş kahve de ekleyebilirsiniz. Birkaç gün içinde bahçenizde güzel nergisler göreceksiniz!

Nergis bakımı

Nergis güzel bir bahar çiçeğidir. Evcil hayvanlar için zehirli olsalar da geyik ve kemirgenlere karşı dirençlidirler. Tam güneşte en iyi şekilde büyürler ve yaprak miktarını artırmak için başsız olmalıdırlar. Çiçekler yerde yaklaşık üç ila beş yıl sürecek. Çiçeklenme sürelerini uzatmak için her yıl nergisleri gübrelemeli ve öldürmelisiniz. Ayrıca yeni büyümeyi teşvik etmek için budanmalıdırlar.

Nergis soğanlarının sadece her beş ila 10 yılda bir kazılması gerekir. Kümeleri çiçek açtıktan sonra elle toplayarak bölebilirsiniz. Kümelerin bir kürek çatalıyla kazılması, ampullerin çürüme riskini azaltacaktır. Ampulleri kurutmak için yığını sıcak güneşte bırakmayın. Mümkünse, onları yeşilliklerin kısmen gölgeli olduğu bir yere dikin. Çiçek açtıktan sonra, düşen yaprakları çıkarın.

Nergis anlamı

Nergis çiçekleri güzelliği ve gücü sembolize eder. Genellikle kendilerine büyük bir güzellik verilen ve daha sonra bir ağaca dönüşen kibirli genç bir adam olan Narcissus efsanesiyle ilişkilendirilirler. Hikayeye göre kendi yansımasında boğulmuş. Aynı şekilde nergis de hem edebiyatta hem de sanatta sembolik anlamlara sahiptir. Nergis, şiirde en çok atıfta bulunulan çiçeklerden biridir ve Van Gogh’un aynı adlı ünlü tablosunda yer alır. Nergislerle ilgili diğer edebi eserler arasında Shakespeare ve A.E. Housman’ın eserleri yer alır.

Nergis çiçekleri, iç mekan süsleri ve çevre düzenlemesi için popüler bir seçimdir. Her biri bir veya iki çiçek taşıyan birden fazla gövde üretirler. Çiçekler sarı-limon renginde ve kremsi beyaz bardaklar. Nergis güzelliği ve kalıcı güzelliği ile popüler olsa da, eşsiz kokuları bazı bahçıvanları şaşırtabilir. Nemli bir alan gibi az ışık alan bir yere nergis dikmek her zaman iyi bir fikirdir.

Nergis çiçeği hakkında özel olan nedir?

Nergis çiçekleri dünyanın en popüler çiçekleri arasındadır. Ayırt edici trompet şekli, onları herhangi bir bahçeye ideal bir ek yapar. Bu çiçekler ilkbaharda erken çiçek açar ve yaprakları orta fincanları kadar uzundur. Ayrıca çekici kokuları vardır ve birçok bahçıvan onları 10. evlilik yıldönümleri için mükemmel bir çiçek olarak görür. Nergis çok yıllıktır, ancak tam güneşte olmayı sevmezler.

 

Nergis baharın ilk çiçeklerinden biridir. Çiçeklenme mevsimi tipik olarak Mart’tan Mayıs’a kadardır. Adına rağmen, nergis ilkbaharda açan tek çiçek değildir. Aslında, çarpıcı bir buket yaparlar. Nergis buketi hazırlarken çiçekleri bir kova suya koyun. Onları iyice sulayın ve en az iki saat serin bir yerde bırakın. Nergislerinizi diğer bitkilerden uzak tutun.

Nergis çiçekleri ne kadar sürer?

Nergis baharın en güzel çiçeklerinden biridir. Büyük, güneşli çiçekleri bir güneş ışığını andırır. Ampuller ağırdır, bu nedenle yere doğru sarkarlar. Bu, genellikle sınırlara serpiştirilmelerinin başka bir nedenidir. Daha uzun çeşitler bir bordür ortasına ekilebilir. Daha küçük çeşitler ise sınırın önüne dikilmelidir.

Nergis yaprakları çiçeklenmeyi bitirdikten sonra yaklaşık dört ila altı hafta sürer. Yapraklar düştüğünde, ampuller ilkbaharda tekrar büyümeye yetecek kadar yiyecek depolamalıdır. Nergis bitkisinin yapraklarını bağlayarak yapraklarının güneş ışığına maruz kalan yüzey alanını en aza indirebilirsiniz. Ancak, bu sıkıcı ve zaman alıcı bir iştir.

Bu güzel çiçek hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sizde sevdiklerinize harika çiçek göndermek isterseniz kalite çiçek sitesinden en kaliteli çiçekleri göndermenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*