Güneş şapkası Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Güneş şapkası çiçeklerinin bakımı ve anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu yazıda, bu güzel çok yıllık bitkinin nasıl ekileceğini tartışacağız ve onu çevreleyen çeşitli mit ve efsaneleri öğreneceğiz. Bu makale, “Güneş şapkası çiçeği yıllık mı yoksa çok yıllık mı?” gibi soruları yanıtlayacaktır.

Güneş şapkası çiçeği özellikleri

Güneş şapkası çiçeğinin adı, ünlü bir baba-oğul ekibinin adını taşıyan Rudbeckia cinsinden türetilmiştir. 1630-1702 yılları arasında yaşayan Olof Senior, müzik hakkında da bilgi sahibi olan değerli bir bilim insanıydı. Çift, başlangıçta Rudbeck’in Bahçesi olarak bilinen İsveç’teki ilk botanik bahçesini yetiştirdi. Uyarlanabilirlikleri ve dayanıklılıkları nedeniyle, kara gözlü Susan mükemmel bir motivasyon ve dayanıklılık sembolüdür.

Tatlı Kara gözlü Susan (güneş şapkası), iki ila altı metre boyunda büyüyen, dik, çok yıllık bir bitkidir. Ara sıra dallanır ve kök taçtan birkaç gövde gönderir. Çiçekler mor çizgili koyu yeşildir ve yoğun tüylüdür. Mükemmel kesme çiçekler yaparlar ve uygun şekilde kullanılırlarsa haftalarca sürebilirler. İsimlerine rağmen, bu çiçekler yenilebilir değildir. Popüler bir kesme çiçek olmalarına rağmen, onları en iyi şekilde tutmak için çok fazla özen ve dikkat gerektirir.

Güneş şapkası çiçeği

Güneş şapkası çiçeği

Kara gözlü Susan (güneş şapkası) bakımı

Güneş şapkaları açık havada veya kapalı kaplarda ekilebilir. Onları iyi drene edilmiş, organik açıdan zengin bir toprağa ekin. Ekimden sonra deliğe bir miktar Miracle-Gro Quick Start Dikim Tableti eklediğinizden emin olun. Bitkileri kök toplarından biraz daha yükseğe diktiğinizden emin olun, ancak çok derin değil. Yayılacak ve kabın içine büyüyecekler. Bitkinin uygun şekilde bakımı için yeterli beslenme ve neme ihtiyacı vardır.

Güneş şapkası bitkisi pek çok soruna eğilimli değildir, ancak güzelliğinin anahtarı uygun bakımdır. Bitki artıklarını toplayarak ve yaprak ve gövdelere pestisit spreyi kullanarak sümüklü böceklerin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Yaprak bitleri, bitkinin alt ve eklem yapraklarından özsuyu besleyen küçük yeşil böceklerdir. Böcek öldürücü sabun spreyleri bu sorunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Güneş şapkası çiçeği anlamı

Kara gözlü Susan, yaklaşık 3 fit yüksekliğe kadar büyüyen bir ayçiçeği türüdür. Kuşlar için tehlikeli olmasa da insanlar için tehlike oluşturan tohumlar üretir. Kara gözlü Susan çiçeği, batıdan doğuya seyahat eden uzun bir uyarlanabilirlik geçmişine sahiptir. Dikildikten sonra, bulunduğu yerde çiçek açar. Kara gözlü Susan, Ağustos ortasının sembolüdür.

Güneş şapkası bitkisinin köksapının daha küçük parçalara bölünmesi gerekir. Daha sonra, organik maddece yüksek, iyi drene olan saksı toprağına ekilmelidirler. Köklerin orijinal bitki ile aynı derinliğe gömüldüğünden emin olun. Gerekirse, bitkiye ekstra besin sağlamak için deliğe daha fazla toprak ekleyin. Kara gözlü Susan çiçeği bakımının ve anlamının köksapın anlamı ile uyumlu olduğundan emin olun.

Güneş şapkası çiçeği yıllık mı yoksa çok yıllık mı?

Güneş şapkası çiçeği, en erken çiçek açan çiçek türlerinden biridir. Bu renkli çiçekler iç veya dış mekanlarda ekilebilir. Bu bitkiyi yetiştirmek için toprağın 70 derece Fahrenhayt civarında olması gerekir. Ayrıca, toprak iyi drene edilmelidir. Aşırı sulama kök çürümesine neden olabilir. Yeni büyümeyi teşvik etmek için bitkiyi yaz başında yarıya veya üçte bir oranında kesin. Bitkinin başının kesilmesi, çiçeklenme mevsimini uzatacak ve yeni büyümeyi teşvik edecektir.

Güneş şapkası

Güneş şapkası

Bu bitkinin bir kez kurulduktan sonra büyümesi ve bakımı kolaydır. Bir kuşun yiyecek arzını azaltacağından, tohum başları kurumadan önce çıkarılmalıdır. Yeni bitkiler oluşturmak için çok yıllık kara gözlü Susanları da bölebilirsiniz. Yeni bitkileri 12 ila 18 inç aralıklarla yerleştirmeyi unutmayın. Adlarına rağmen, kara gözlü Susanlar kendi tohumlarını çıkarırlar. Herhangi bir bahçede büyüyecekler ve uygun şekilde bakılırsa yeniden tohumlanacaklar.

Güneş şapkası çiçeklerini dikmek için en iyi yer neresidir?

Genel olarak, kara gözlü Susanlar, kısmi gölgeyi tolere edebilmelerine rağmen, tam güneşte gelişirler. Sonunda ışığa doğru yayılacaklar, ancak tam güneşte en iyisini yapacaklar. Onlar aynı zamanda üretken yeniden ekicilerdir. Bir sınır oluşturmak için onları daha uzağa dikin. Kara gözlü Susanlar için ideal toprak sıcaklığı 70 derece Fahrenheit’tir. Hangisi sizin için daha uygunsa, onları bir ayak veya iki fit aralıklarla yerleştirin.

Fideleri bir kaba dikin, toprağa ekmeden önce iyice sertleşmelerini sağlayın. Henüz kurulmamışlarsa, onları üç ila dört yaşlarında bölün. Bitkileri yaklaşık üç ila dört yaşında olduklarında bölün ve onları toprak yüzeyinden biraz daha yükseğe dikin. Nakil yaparken, ekimden önce bitkiyi iyice sulayın. Kök topunun toprağa ulaşmasını sağlamak için düzenli olarak sulayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*